Maailman potilasturvallisuuspäivä 17.9. – teemana turvallinen hoito ja palvelu pitkäaikaissairauksissa
Maailman terveysjärjestö WHO:n julkistamaa maailman potilasturvallisuuspäivää vietetään vuosittain 17. syyskuuta. Suomessa päivää vietetään asiakas- ja potilasturvallisuuspäivänä.

Päivän teema on tänä vuonna Turvallinen hoito ja palvelu pitkäaikaissairauksissa. Teemapäivä kannustaa toimimaan ja osallistumaan. Tavoitteena on kiinnittää huomiota pitkäaikaissairaiden henkilöiden turvalliseen hoito- ja palvelupolkuun koko elämänkaaren aikana.
Päivän päätapahtuma on 17.9. järjestettävä seminaari Kansantautien hoidon turvallisuus – yhteinen asiamme, jota voi seurata etäyhteydellä kello 12 lähtien.
SuPer mukana päivässä
Asiakas- ja potilasturvallisuuden VIII kansallinen seminaari järjestetään Vaasassa 17.‒18.9. Seminaaria voi seurata etäyhteydellä.
SuPerin asiantuntija Tarja Pajunen pitää tilaisuudessa puheenvuoron kansallisen lääkehoidon kehittämisverkoston työstä. Lisäksi hän puhuu asiakas- ja potilasturvallisuusyhdistys SPTY:n osuudessa.
Oranssi on teemapäivän väri
Teemapäivää ja viikkoa juhlistetaan eri tavoin ympäri Suomea. Viikon aikana sosiaali- ja terveydenhuollon toimijat pitävät luentoja ja koulutuksia sekä pukeutuvat oranssiin. Värillä halutaan kiinnittää huomiota asiakas- ja potilasturvallisuuden tärkeyteen.
Seuraa sosiaalisessa mediassa aihetunnisteilla: #WorldPatientSafetyDay, #AsiakasJaPotilasturvallisuuspäivä, #KlientOchPatientsäkerhetsdagen
Päivän toteutuksesta kansallisesti vastaa STM ja päivän toimintaa koordinoi Asiakas- ja potilasturvallisuuskeskus.