Hyppää sisältöön

Kesäkuu on Pride-kuukausi – Ihmisoikeudet kuuluvat kaikille

Kesäkuu on Pride-kuukausi, jolloin juhlistamme yhdenvertaisuutta, tasa-arvoa ja ihmisoikeuksia.

Pride muistuttaa siitä, että jokaisella on oikeus olla oma itsensä, tulla kohdatuksi kunnioittavasti ja elää ilman pelkoa syrjinnästä.

Sateenkaarivähemmistöt ovat osa hoitajayhteisöämme. He ovat hoitajia, työkavereita, potilaita ja heidän läheisiään.

Yhdenvertaisuus ei ole vain juhlapuheita, se on arjen tekoja ja turvallisen tilan rakentamista jokaiseen työvuoroon ja kohtaamiseen.

Ihmisoikeudet kuuluvat kaikille – myös hoitoalalla.

Helsinki Pride -viikkoa vietetään 23.–29.6.2025.

SuPer on mukana Helsinki Pridessa keskusjärjestö STTK:n kautta.

STTK marssii lauantaina 28.6. yhdessä SAK:n ja Akavan kanssa yhdenvertaisemman työelämän puolesta kävelyblokissa 8. Tervetuloa mukaan! Torille suositellaan tulemaan kello 11.30 ja itse marssi lähtee kello 12. 

STTK järjestää tiistaina 24.6. Helsinki Pride -viikon työelämätapahtuman DEI vai EI? Lue lisää tapahtumasta: DEI vai ei? Pride-viikon työelämätapahtuma – STTK

Lisää aiheesta