Sopimusedunvalvonta

Sopimusedunvalvonta huolehtii SuPerin jäsenten sosiaalis-taloudellisesta edunvalvonnasta valtakunnallisesti ja paikallisesti. Yksikön vastuualueeseen kuuluvat virka- ja työehtosopimusneuvottelutoiminta ja lainsäädäntö. Lisäksi yksikön vastuulla ovat yhteistoiminta- ja työturvallisuusasiat.

Sopimusedunvalvonta huolehtii jäsenten oikeusturvasta työhön liittyvissä erimielisyyksissä, järjestää edunvalvontakoulusta sekä tiedottaa ja neuvoo edunvalvonta-asioissa.

Mistä apua ongelmatilanteisiin?

Sopimusedunvalvontaan liittyvät jäsenkyselyt yhteydenottolomakkeella tai sähköpostilla: edu@superliitto.fi
 

Sopimusedunvalvonnalla on nyt kaksi palvelunumeroa (tarkista puheluaika täältä):
Kuntasektorilla työskenteleville 09 2727 9160
Yksityissektorilla työskenteleville 09 2727 9171

Työttömyyskassan yhteydenotot: tkpalvelu@supertk.fi

Jäsenyyteen liittyvät asiat: jasenrekisteri@superliitto.fi

Anne Sainila-Vaarno

Anne Sainila-Vaarno

Edunvalvontajohtaja

puh. 09 2727 9167

anne.sainila-vaarno@superliitto.fi

Sopimusedunvalvonnan johtaminen, kuntasektorin neuvottelutoiminta

Eija Kemppainen

Eija Kemppainen

Työympäristöasiantuntija

puh. 09 2727 9131

eija.kemppainen@superliitto.fi

Työelämän kehittäminen, työhyvinvointi, työterveys

Riina Kurkinen

Riina Kurkinen

Sopimusasiantuntija/ tutkija

puh. 09 2727 9168

riina.kurkinen@superliitto.fi

Palkkatilastot, tutkimus, selvitykset

Anne Villman

Anne Villman

Sopimusasiantuntija

puh. 09 2727 9196

anne.villman@superliitto.fi

Kuntien säästötoimet

Teemu Hiilinen

Teemu Hiilinen

Sopimusasiantuntija

puh. 09 2727 9201

teemu.hiilinen@superliitto.fi

Jarkko Koivisto

Jarkko Koivisto

Sopimusasiantuntija

puh. 09 2727 9139

jarkko.koivisto@superliitto.fi

Heidi Suntinen

Heidi Suntinen

Sopimusasiantuntija

puh. 09 2727 9207

heidi.suntinen@superliitto.fi

Sari Kaartoaho

Sari Kaartoaho

Edunvalvontasihteeri

puh. 09 2727 9179

sari.kaartoaho@superliitto.fi

Sisääntulevat selvityspyynnöt ja sähköpostit

Anna-Reetta Friipyöli

Anna-Reetta Friipyöli

Lakimies

puh. 09 2727 9204

anna-reetta.friipyoli@superliitto.fi

Riita-asioiden koordinointi, riita-asiat

Karoliina Huuskonen

Karoliina Huuskonen

Lakimies

puh. 09 2727 9188

karoliina.huuskonen@superliitto.fi

Riita-asiat

Merja Hyvärinen

Merja Hyvärinen

Lakimies

puh. 09 2727 9166

merja.hyvarinen@superliitto.fi

Työsuojelu, yhteistoiminta

Juho Kasanen

Juho Kasanen

Lakimies

puh. 09 2727 9161

juho.kasanen@superliitto.fi

Työtapaturmat, riita-asiat

Sanna Rantala

Sanna Rantala

Lakimies

puh. 09 2727 9190

sanna.rantala@superliitto.fi

Riita-asiat

Riitta Saarikoski

Riitta Saarikoski

Lakimies

puh. 09 2727 9114

riitta.saarikoski@superliitto.fi

Työaika-asiat

Tarja Sundqvist

Tarja Sundqvist

Koulutuskoordinaattori

puh. 09 2727 9164

tarja.sundqvist@superliitto.fi

Edunvalvontakoulutuksen ja siihen liittyvän kurssitoiminnan koordinointi, organisointi ja järjestelyt. Työmarkkinapäivien ja pääluottamusmiesten neuvottelupäivien järjestelyt.

Sirpa Lahtiluoma

Sirpa Lahtiluoma

Sihteeri

puh. 09 2727 9182

sirpa.lahtiluoma@superliitto.fi

Edunvalvonta- ja kehittämisyksikön sihteerin tehtävät

Yksityissektori

Pia Zaerens

Pia Zaerens

Yksityissektorin neuvottelupäällikkö

puh. 09 2727 9163

pia.zaerens@superliitto.fi

Yksityissektorin yksikön johtaminen, yksityissektorin neuvottelutoiminta, Terveyspalvelualan työehtosopimus

Jukka Parkkola

Jukka Parkkola

Sopimusneuvottelija

puh. 09 2727 9117

jukka.parkkola@superliitto.fi

Yksityissektorin neuvottelutoiminta, Yksityisen sosiaalipalvelualan työehtosopimus, AVAINTES, YTHS-sopimus, Seure-sopimus, TSN-yhteistyö

Marketta Vuorinen

Marketta Vuorinen

Sopimusasiantuntija

puh. 09 2727 9116

marketta.vuorinen@superliitto.fi

Yksityissektorin sopimusneuvonta

Mari Leisti

Mari Leisti

Lakimies

puh. 09 2727 9133

mari.leisti@superliitto.fi

Yksityissektorin sopimusneuvonta, riita-asiat, kokonaisulkoistukset

Sini Siikström

Sini Siikström

Lakimies

puh. 09 2727 9136

sini.siikstrom@superliitto.fi

Yksityissektorin sopimusneuvonta, riita-asiat, yt-asiat

Pasi Havio

Pasi Havio

Lakimies

puh. 09 2727 9132

pasi.havio@superliitto.fi

Yksityissektorin sopimusneuvonta, riita-asiat

Tiina Eteläaho

Tiina Eteläaho

Järjestöasiantuntija

puh. 09 2727 9134

tiina.etelaaho@superliitto.fi

Yksityissektorin järjestötoiminta ja luottamusmiesjärjestelmä, TSN-yhteistyö

Anne Meriläinen

Anne Meriläinen

Järjestöasiantuntija

puh. 09 2727 9113

anne.merilainen@superliitto.fi

Yksityissektorin järjestötoiminta ja luottamusmiesjärjestelmä, TSN-yhteistyö