Intressebevakningsenheten

Anne Sainila-Vaarno

Anne Sainila-Vaarno

Intressebevakningsdirektör

tel. 09 2727 9167

anne.sainila-vaarno@superliitto.fi

Chef för avtalsintressebevakningsenheten, kommunal avtalsförhandling

Eija Kemppainen

Eija Kemppainen

Sakkunnig i arbetsmiljöfrågor

tel. 09 2727 9131

eija.kemppainen@superliitto.fi

Arbetslivsutveckling, arbetshälsa, välbefinnande i arbetet

Virve Aho

Virve Aho

Sakkunnig i avtalsfrågor

tel. 09 2727 9112

virve.aho@superliitto.fi

Avtalsrådgivning

Teemu Hiilinen

Teemu Hiilinen

Sakkunnig i avtalsfrågor

tel. 09 2727 9201

teemu.hiilinen@superliitto.fi

Anne Villman

Anne Villman

Sakkunnig i avtalsfrågor

tel. 09 2727 9196

anne.villman@superliitto.fi

Sparåtgärder inom den kommunala sektorn

Riina Kurkinen

Riina Kurkinen

Sakkunnig i avtalsfrågor/forskare

tel. 09 2727 9168

riina.kurkinen@superliitto.fi

Lönestatistik, forskning, utredningar

Sari Kaartoaho

Sari Kaartoaho

Intressebevakningssekreterare

tel. 09 2727 9179

sari.kaartoaho@superliitto.fi

Inkommande e-post och utredningsbegäran

Pasi Havio

Pasi Havio

Jurist

tel. 09 2727 9132

pasi.havio@superliitto.fi

Avtalsrådgivning inom den privata sektorn, tvistemål

Karoliina Huuskonen

Karoliina Huuskonen

Jurist

tel. 09 2727 9188

karoliina.huuskonen@superliitto.fi

Tvistemål

Kirsi Kemppi

Kirsi Kemppi

Jurist

tel. 09 27279239

kirsi.kemppi@superliitto.fi

Avtalsrådgivning inom den privata sektor, tvistemål

Niina Poijärvi

Niina Poijärvi

Jurist

tel. 09 27279221

niina.poijarvi@superliitto.fi

Tvistemål

Sanna Rantala

Sanna Rantala

Jurist

tel. 09 2727 9190

sanna.rantala@superliitto.fi

Tvistemål

Riitta Saarikoski

Riitta Saarikoski

Jurist

tel. 09 2727 9114

riitta.saarikoski@superliitto.fi

Arbetstidsärenden

Tuomas Aalto

Tuomas Aalto

Jurist

tel. 09 27279183

tuomas.aalto@superliitto.fi

Avtalsrådgivning, tvistemål och arbetsskador frågor

Sirpa Lahtiluoma

Sirpa Lahtiluoma

Sekreterare

tel. 09 2727 9182

sirpa.lahtiluoma@superliitto.fi

Sekreteraren för intressebevakningsenhetens uppgifter.

Tarja Sundqvist

Tarja Sundqvist

Utbildningskoordinator

tel. 09 2727 9164

tarja.sundqvist@superliitto.fi

Koordinering och administration av utbildning och kursverksamhet inom intressebevakning, administration av arbetsmarknadsdagar och förhandlingsdagar för huvudförtroendemännen

Privata sektorn

Pia Zaerens

Pia Zaerens

Förhandlingschef för den privata sektorn

tel. 09 2727 9163

pia.zaerens@superliitto.fi

Chef för enheten för den privata sektorn, avtalsförhandling inom den privata sektorn, Hälsovårdsbranschens kollektivavtal

Jukka Parkkola

Jukka Parkkola

Avtalsförhandlare

tel. 09 2727 9117

jukka.parkkola@superliitto.fi

Avtalsförhandling inom den privata sektorn, kollektivavtal för den privata socialservicebranschen, kollektivavtal för AVAINTA Arbetsgivarna, kollektivavtal för SHVS, kollektivavtal för Seure, TSN-samarbete

Marketta Vuorinen

Marketta Vuorinen

Sakkunnig i avtalsfrågor

tel. 09 2727 9116

marketta.vuorinen@superliitto.fi

Avtalsrådgivning inom den privata sektorn

Mari Leisti

Mari Leisti

Jurist

tel. 09 2727 9133

mari.leisti@superliitto.fi

Avtalsrådgivning inom den privata sektorn, tvistemål, externaliseringar

Sini Siikström

Sini Siikström

Jurist

tel. 09 2727 9136

sini.siikstrom@superliitto.fi

Avtalsrådgivning inom den privata sektorn, tvistemål, samarbetsförhandlingar

Anne Meriläinen

Anne Meriläinen

Sakkunnig i organisationsfrågor

tel. 09 2727 9113

anne.merilainen@superliitto.fi

Organisations- och förtroendemannaverksamhet, TSN-samarbete

Joni Vainikainen

Joni Vainikainen

Sakkunnig i organisationsfrågor

tel. 09 2727 9225

joni.vainikainen@superliitto.fi

Organisations- och förtroendemannaverksamhet, TSN-samarbete och avtalsrådgivning inom den privata sektorn.