Kehittämisyksikkö

Kehittämisyksikkö vastaa SuPerin jäsenten ammatillisesta edunvalvonnasta.

SuPerin kehittämisyksikkö tukee jäseniä ammatillisissa asioissa, joita ovat muun muassa henkilöstömitoitus, osaamisen käyttö, työtehtävät, kelpoisuudet, nimikkeet, rekisteröinti, lääkehoito, potilas- ja asiakasturvallisuus, kirjaaminen, ammatilliset tutkinnot ja tutkintojen tunnustaminen.

Kehittämisyksikön vastuualueeseen kuuluvat ammattiin, ammatilliseen koulutukseen ja sosiaali- ja terveydenhuollon sekä kasvatusalan kehittämiseen liittyvät kysymykset.

Puhelinpalvelu ammatillisissa asioissa ma–pe 9–15 numerossa 09 2727 9170.

Huom! Koronatilanteen vuoksi päivystys on myös perjantaisin klo 9–15. Perjantaipäivystys on voimassa toistaiseksi 20.3. lähtien.

Ammatilliseen edunvalvontaan liittyvät kysymykset sähköpostitse kera@superliitto.fi. Ruotsinkieliset yhteydenotot svkera@superliitto.fi

Asioi turvallisesti! Jos sähköpostiviestisi sisältää salassa pidettäviä tietoja, kuten henkilö- ja jäsentietoja, lähetä se liittoon salattuna osoitteessa: https://securemail.superliitto.fi/

Vastauksia usein kysyttyihin edunvalvonnan kysymyksiin

Jussi Salo

Jussi Salo

Kehittämisjohtaja

puh. 09 2727 9292

jussi.salo@superliitto.fi

Kehittämisyksikön johtaminen.

Sari Erkkilä

Sari Erkkilä

Asiantuntija

puh. 09 2727 9152

sari.erkkila@superliitto.fi

Kotihoito ja työhyvinvointi.

Mervi Lehtinen

Mervi Lehtinen

Asiantuntija

puh. 09 2727 9209

mervi.lehtinen@superliitto.fi

Ruotsinkielinen jäsenpalvelu sekä ruotsinkielinen opiskelija- ja oppilaitosyhteistyö.

Leena Kaasinen

Leena Kaasinen

Asiantuntija

puh. 09 2727 9151

leena.kaasinen@superliitto.fi

Kansainvälinen edunvalvonta, vanhustyö, koulutusmatkat, jäsenten täydennyskoulutus, jalkojenhoito.

Elina Kiuru

Elina Kiuru

Asiantuntija

puh. 09 2727 9194

elina.kiuru@superliitto.fi

Yksityinen sektori ja vanhustyö.

Soili Nevala

Soili Nevala

Asiantuntija

puh. 09 2727 9157

soili.nevala@superliitto.fi

Lähihoitajakoulutus, työpaikalla tapahtuva opiskelu koulutus- ja oppisopimuksella sekä muut tutkinnot, vanhustyö ja kuntoutus.

Elina Ottela

Elina Ottela

Asiantuntija

puh. 09 2727 9154

elina.ottela@superliitto.fi

Erikoissairaanhoito, lääke- ja potilasturvallisuus, vastaanotto-osastoavustajat, terveysasemat ja ensihoitotyö.

Johanna Pérez

Johanna Pérez

Asiantuntija

puh. 09 2727 9115

johanna.perez@superliitto.fi

Varhaiskasvatus, lastensuojelu, perhetyö ja koulunkäynninohjaajat.

Saija Vähäkuopus

Saija Vähäkuopus

Asiantuntija

puh. 09 27279218

saija.vahakuopus@superliitto.fi

Päihde- ja mielenterveystyö, vammaistyö.

Tanja Oksanen

Tanja Oksanen

Opiskelija-asiamies

puh. 09 2727 9192

tanja.oksanen@superliitto.fi

Opiskelija- ja nuortentoiminta.

Tico Svart

Tico Svart

Opiskelija-asiamies

puh. 09 2727 9205

tico.svart@superliitto.fi

Opiskelijatyö, Lähihoitaja-tapahtuma, SuPer-materiaali, opiskelijatoiminnan laskutus

Raili Nurmi

Raili Nurmi

Sihteeri

puh. 09 2727 9172, faksi 02060 28318

raili.nurmi@superliitto.fi

Yksikön sihteeri, ammatillisen koulutuksen ja siihen liittyvän kurssitoiminnan koordinointi, organisointi ja järjestely, messujärjestelyt, varsinaisten jäsenten täydennyskoulutuksen apurahat.