Kehittämisyksikkö

Kehittämisyksikkö vastaa SuPerin jäsenten ammatillisesta edunvalvonnasta. Kehittämisyksikön vastuualueeseen kuuluvat ammattiin, ammatilliseen koulutukseen ja sosiaali- ja terveydenhuollon kehittämiseen liittyvät kysymykset.

Ammatilliseen edunvalvontaan liittyvät jäsenkyselyt sähköpostitse kera@superliitto.fi tai puhelimitse asiantuntijoilta.

SuPer siirtyy vuoden 2017 lopussa salattuun sähköpostiviestintään. Suosittelemme että lähetät viestisi liittoon jo nyt salattuna oheisesta linkistä:
https://securemail.superliitto.fi/

Vastauksia usein kysyttyihin ammatillisen edunvalvonnan kysymyksiin löydät täältä >>.

Jussi Salo

Jussi Salo

Kehittämisjohtaja

puh. 09 2727 9292

jussi.salo@superliitto.fi

Kehittämisyksikön johtaminen

Kristina Lamberg

Kristina Lamberg

Ammattiasiainpäällikkö

puh. 09 2727 9148

kristina.lamberg@superliitto.fi

Mielenterveys- ja päihdetyö, yksityissektorin asiat (mm. henkilöstömitoitus yksityissektorilla), suun terveydenhuolto

Sara Simberg

Sara Simberg

Asiantuntija

puh. 09 2727 9197

sara.simberg@superliitto.fi

Ruotsinkielinen jäsenpalvelu, ruotsinkielinen opiskelijatoiminta, lähihoitajakoulutus, ammatillinen edunvalvonta

Sari Erkkilä

Sari Erkkilä

Asiantuntija

puh. 09 2727 9152

sari.erkkila@superliitto.fi

Kotihoito, koulunkäynninohjaajat, työhyvinvointi, työkyky ja työssä jatkaminen

Leena Kaasinen

Leena Kaasinen

Asiantuntija

puh. 09 2727 9151

leena.kaasinen@superliitto.fi

Kansainvälinen edunvalvonta, vanhustyö, koulutusmatkat, jäsenten täydennyskoulutus, jalkojenhoito.

Soili Nevala

Soili Nevala

Asiantuntija

puh. 09 2727 9157

puh. 050 3854 130

soili.nevala@superliitto.fi

Vanhustyö, vammaistyö, henkilöstömitoitukset. Kuntoutus. Lähihoitajakoulutus, oppisopimuskoulutus näyttötutkinnot.

Elina Ottela

Elina Ottela

Asiantuntija

puh. 09 2727 9154

elina.ottela@superliitto.fi

Ensihoitotyö, erikoissairaanhoito, lääke- ja potilasturvallisuus, vastaanotto-osastoavustajat, terveysasemat

Johanna Pérez

Johanna Pérez

Asiantuntija

puh. 09 2727 9115

puh. 050 5637 931

johanna.perez@superliitto.fi

Varhaiskasvatus, lastensuojelu, perhetyö

Elina Kiuru

Elina Kiuru

Asiantuntija

puh. 09 2727 9194

elina.kiuru@superliitto.fi

Jäsenpalvelu, ammatillinen edunvalvonta: Mitoitus, lääkehoito, osaamisen käyttö.

Raili Nurmi

Raili Nurmi

Sihteeri

puh. 09 2727 9172, faksi 02060 28318

raili.nurmi@superliitto.fi

Yksikön sihteeri, ammatillisen koulutuksen ja siihen liittyvän kurssitoiminnan koordinointi, organisointi ja järjestely, messujärjestelyt, varsinaisten jäsenten täydennyskoulutuksen apurahat

Sirpa Lahtiluoma

Sirpa Lahtiluoma

Sihteeri

puh. 09 2727 9182

sirpa.lahtiluoma@superliitto.fi

Edunvalvonta- ja kehittämisyksikön sihteerin tehtävät