Valkretsmötena 2024

I valkretsmöten väljer man hela valkretsens gemensamma kandidater till förbundsstyrelsen och till varje kandidat en personlig suppleant. Man väljer lika många kandidater  som valkretsen har mandat i förbundsstyrelsen. 

Valkretsmötena ordnas i alla valkretsar samma dag, lördagen den 2.3.2024.

Alla mötena börjar med kontroll av fullmakter kl. 10.  Lunch och kaffe (fl exibelt) kl. 11.30. Mötet börjar kl. 13.00. 

Mötesmaterialet 

Av fackavdelningarna nominerade kandidater till förbunsstyrelsen


Valkrets I Nyland

Helsingfors 

Sokos Hotel Tripla, Fredriksbergsterrassen 1B, tel. 020 1234 611
Ansvarsperson: Satu Kervinen
Bindande anmälan senast 15.2. satu.kervinen@superliitto.fi


Valkrets II Satakunta, Egentliga Finland och Åland

Åbo 

Scandic Julia, Eriksgatan 4, tel. 0300 308 423
Ansvarsperson: Jaana Dalén
Bindande anmälan senast 15.2. jaana.dalen@superliitto.fi 


Valkrets III Tavastland, Birkaland och Mellersta Finland     

Tammerfors 

Sokos Hotel Ilves, Hatanpään valtatie 1, tel. 020 1234 631
Ansvarsperson: Katja Kinnunen
Bindande anmälan senast 15.2. katja.kinnunen@superliitto.fi 


Valkrets IV Kymmene och Södra Savolax

Kouvola

Sokos Hotel Vaakuna, Hovioikeudenkatu 2, tel. 010 7839 101
Ansvarsperson: Marika Laukkanen
Bindande anmälan senast 15.2. marika.laukkanen@superliitto.fi 


Valkrets V Norra Savolax och  Norra Karelen

Kuopio

Sokos Hotel Puijonsarvi, Minna Canthin katu 16, tel. 010 7629 500
Ansvarsperson: Marja Kiljunen
Bindande anmälan senast 15.2. marja.kiljunen@superliitto.fi


Valkrets VI Södra Österbotten och Österbotten  

Karleby 

Sokos Hotel Kaarle, Salutorget 4, tel. 020 7808 900
Ansvarsperson: Eeva Hakala
Bindande anmälan senast 15.2. eeva.hakala@superliitto.fi


Valkrets VII Norras Österbotten och Kajanaland 

Uleåborg 

Sokos Hotel Arina, Köpcenter Valkea, Pakkahuoneenkatu 16, 4. våning, tel. 08 3123 111
Ansvarsperson: Mervi Lesonen
Bindande anmälan senast 15.2. mervi.lesonen@superliitto.fi


Valkrets VIII Lappland

Rovaniemi 

Sokos Hotel Vaakuna, Koskikatu 4, tel. 020 1234 695
Ansvarsperson: Piiju Leppänen
Bindande anmälan senast 15.2. piiju.leppanen@superliitto.fi